Két év múlva elérhetjük a „lélektani” bérhatárt (sonline.hu)

Megközelíthetik, talán el is érhetik a bérek a vendéglátásban az ausztriai fizetés hetven százalékát 2018-ra, ami már érezhetően csökkentheti az elvándorlást – ezt várja Hoffmann Henrik, egy siófoki és egy mátraházai szálloda tulajdonosa, a Balatoni Turizmus Szövetség elnöke.

Alig maradt munkaerő szállodaszektorban, leginkább a szobatakarító, felszolgáló, szakács, recepciós és mosogató munkakörbe nehéz embert találni – írta a minap a Világgazdaság a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségére hivatkozva. A szervezet szerint még a jövő évi minimálbér- és szakmaibér-emelkedés sem oldja meg a problémát, mivel így is túl nagy a nyugat-európai bérektől való elmaradás.

Hoffmann Henrik szerint azért is nehéz képzett munkaerőt találni, mert hazánkban hosszú ideje nincs presztízse a szakmatanulásnak. – Majdnem mindenki diplomát akar, ehhez képest van és volt is kétdiplomás recepciósom… Arra biztatnám a fiatalokat, hogy bátran vállalkozzanak egy szakma kitanulására! Egy jó pincérből lehet akár jó étteremtulajdonos is. Vagy említhetném Széll Tamásnak, a Bocuse d’Or nemzetközi szakácsverseny győztesének a példáját; ő is szakács… Üröm az örömben a fogyasztás növekedése, mert ahogy több pénzt tudnak költeni az emberek étteremre, szállodára, úgy bővülnek a szolgáltatások is, ahol eddig tíz asztal volt a teraszon, ott húszat akarnak, ám ehhez személyzet is kell, vagy kellene. A másik befolyásoló tényező az, hogy a vendéglátás életforma, nem nyolctól négyig tart a munkaidő, hanem amíg van vendég, s ezt kevesen vállalják. Ausztriában sem fizetik túl ezeket a munkaköröket, így aztán egyre kevesebb ott az osztrák pincér, „helyet adnak” például a magyaroknak.

A siófoki turisztikai szakember úgy látja, elindult a bérek emelkedése és egyetért azzal, hogy ha elérjük az ausztriai fizetés hetven százalékát, az lehet a „lélektani határ”, akkor már a mostaninál jóval kevesebben fognak vállalkozni egy „külföldi kalandra”. – A kétkörös áfacsökkentés és a járulékcsökkentés 2018-ra megteremtheti annak a lehetőségét, hogy a „bűvös” hetven százalék közelébe érjünk, ma annak a kétharmadánál járhatunk – így Hoffmann. – Nyugaton egy jobb szállodában jattal együtt 1700-2000 eurót is megkereshet egy pincér havonta, de persze az 1200-1400 euró általánosabb. Amikor egyébként Ausztriában síeltem és a személyzet szinte minden tagja magyar volt, szintén azt hallottam tőlük, hogy az ottani bér hetven százaléka már elgondolkodtatná őket…

(13:49)