A hivatásosok mellett a civil vízimentők munkája is nélkülözhetetlen

Tovább szigorodhatnak a vízimentővé válás feltételei a jövőben.  Ahhoz, hogy valaki vízimentő lehessen, már most is szigorú feltételeknek kell megfelelni, hamarosan pedig OKJ-s vizsgához köthetik ezt a tevékenységet – számolt be Bagyó Sándor, a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának (VMSZ) elnöke a hirbalaton.hu-nak.

A VMSZ munkatársai 62 balatoni strandon teljesítenek szolgálatot az idei szezonban. Elsődleges feladatuk a fürdőzők biztonságának figyelemmel kísérése, illetve a bajbajutott személyek vízből való mentése és az elsősegélynyújtás.  Elismerve a vízimetők munkáját a szervezet nemrégiben megduplázta a bérüket, így az jelenleg nettó 160.000-170.000 Ft körül mozog. A vízimentés így az egyik legjobban fizető diákmunkát jelentheti nyáron. Bagyó Sándor, a civil szervezet elnöke arról beszélt: ahhoz, hogy a díjazást ilyen mértékben növelni tudják, emelniük kellett a szolgáltatás díját, méghozzá elég jelentősen, mintegy 67 százalékkal. Bár ez nem kevés, egy felelősen gondolkodó üzemeltetőnek ennyit megér a strandolók biztonsága.

A felületes szemlélő amúgy talán nem is sejti, milyen gondos felkészülés után kezdhetik meg a munkát a jelentkezők. Sőt, várhatóan hamarosan az eddiginél is szigorúbb feltételei lesznek annak, hogy valaki hivatalosan is vízimentő lehessen: a tervek szerint OKJ-s vizsgához lesz kötve a tevékenység. Bagyó Sándor bízik abban, hogy néhány hónapon belül már csak ilyen igazolás birtokában lehet majd végezni ezt a munkát. Véleménye szerint valószínűleg lesznek, akik nem fogadják kitörő lelkesedéssel az elképzelést, de akik ismerik ennek a munkának a felelősségteljességét, azok üdvözölni fogják az új szabályozást, ha valóban életbe lép.

A mentés mellett egyébként a megelőzésre is nagy hangsúlyt fektet a VMSZ. Újabb és újabb módon próbálják megismertetni a biztonságos fürdőzés szabályait a strandolókkal, illetve azt, hogy mit kell tenni akkor, ha minden elővigyázatosság ellenére megtörténik a baj, netán valaki hirtelen rosszul lesz akár a parton, akár a vízben. Tavaly nagy sikerű road showt tartottak a balatoni települések strandjain, ahol egyebek mellett az újraélesztés technikáját mutatták meg az érdeklődőknek.

Bagyó Sándor az egyesület anyagi forrásairól azt mondta, hogy az elmúlt évekhez képest sokat javult a helyzet. Igaz, ez nem azt jelenti, hogy mindig, mindenre van elegendő pénz, de a szezon előtti aggodalmak, hogy miből finanszírozzák a munkát, megszűntek.

A járműparkot is sikerült folyamatosan fejleszteni az elmúlt években, jelenleg 7 hajó és 7 autó segíti a mentést. Mivel több tanulmány is azt igazolja, hogy a jelenleg meglévő 2 sürgősségi hajóval nem lehet lefedni a Balaton teljes területét, óhatatlanul szükség lesz újabbra. Ráadásul a hajók életkorának előrehaladtával a javítások költségei is megnőnek. A cél most, hogy e téren is legyen előrelépés.

(11:40)